Úvod do HTML a WWW

V tomto viac – menej nudnom článku vysvetlím len nejaké tie základné pojmy, čo sa týka tvorby webu. Je to nuda, ale aj keď to už poznám skoro naspamäť, tak keď začínam čítať nejakú novú knihu, alebo vstúpim do online kurzu, vždy si aj toto prečítam, alebo vypočujem. Ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti. (A kto je potom jej otec? )

Takže ešte raz od začiatku. Čo znamená WWW? Jednoducho WorldWideWeb. A HTML? HyperTextMarkupLenguage. Je toto dôležité? Asi ani nie. V skratke, HTML nie je programovací jazyk, ale je to skôr tzv. značkovací. Teda zadávame značky pomocou HTML tagov. ktoré potom spracujeme pomocou hlavne CSS, ktorý sa stará o samotný dizajn stránky a ešte viac cez JavaScript, kde už môžeme hovoriť o programovaní. Tu sa budú vytvárať jednotlivé funkcie, ktoré dokážu stránku oživiť. Potom je tu ešte jeden výraz, ktorý sa často spája s webom a to je HTTP (HyperTextTransferProtocol). A ešte veľmi známe URL (UniformResourceLoocator). Významy posledných vecí doplním neskôr.

Čo potrebujem, aby som mohol začať písať WEBstránky?

V podstate stačí aj nejaká stará 286-ka a obyčajný textový editor (možno aj T602). Trošičku lepšie je mať normálny NoteBook, laptop, desktop, proste hocičo, kde je nainštalovaný buď windows 10, alebo niečo iné. Tu z vlastných skúseností som z Windowsu spomenul schválne 10. Samozrejme pracovať sa dá aj v 8, 7, Vista, XP, proste v hocičom. Avšak tieto windowsy už od Microsoftu nemajú podporu. „Čo tam po podpore, na čo mi je?“ Proste sa tam už neplátajú diery, ktoré v týchto systémoch sú. Keď sa hlbšie ponoríte do tvorby webu, či programovania, samozrejme sa to nezaobíde bez internet. A byť pripojený na internet so systémom, ktorý je deravý ako ementál, nie je to čo chcete. Viem čo hovorím, keďže sa mi podarilo nejakým spôsobom dostať do počítača RANSOMWARE, a top veru nechcete. Tisíce fotiek a videí a hudby je v „mpaj“. Jasné, pohoda, mám zálohu na externom HDD, pohodička, iba že tam je to to isté. Proste „dáta fuč…“

Takže, obyčajné PC, normálny OS, je jedno či Linux, Mac, alebo Win. A čo textový procesor ako napr. poznámkový blok? Jasné, ide to. V stave núdze sa v ňom dá spraviť v podstate všetko, čo potrebujeme. Je tu však množstvo programov, ktoré boli vyrobené na to aby sa v nich programovalo. Vedia dopĺňať kód, vedia označiť chyby, vedia všeličo. Za pár mesiacov / rokov som písal v kadečom (Sublimetext, Phpstorm, atď.), ale najviac sa mi osvedčil VISUAL STUDIO CODE. Je zadarmo a má celkom dobrú podporu a hlavne funkčnosť.

História a súčastnosť

Prvú deklaráciu jazyka HTML vytvoril v roku 1991 Tim XXX. Táto verzia HTML je známa ako 0.9. Neskôr vytvoril verziu 2.0 (level 1) a 2.0 (level 2). Ďalšie rozšírenia jazyka, známe ako HTML+ zahŕňajú najmä vytváranie tabuliek a matematických vzorcov. Objavujú sa tu aj prvky, ktoré umožňujú precíznejšie kombinovať výsledný vzhľad textu, Pare Radget z laboratória Hawlett Packard HTML+ formalizoval a vytvoril jeho deklaráciu DTD (DocumentTypeDeclaration) v jazyku SGML. V roku 1995 vytvoril štandardy HTML3. No a v roku 1996 začalo vývoj štandardov webu koordinovať W3C. Ďalšie podstatné rozšírenia sa týkajú podpory JAVA.

V skratke na koniec:

HTML – má sa starať o obsah stránky

CSS – stará sa o to, ako stránka vyzerá

JavaScript – Stará sa o to, ako sa má obsah stránky správať

Potom je tu ešte rozdelenie na:

FrontEnd – Stránka na strane prehliadača (HTML, CSS a JavaScript)

BackEnd – To čo sa deje na serveri, čiže akoby v pozadí (PHP, SQL, Ruby)